progsy

Twój nowy blog

System operacyjny

Systemy operacyjne są to oprogramowania dzięki, którym możliwe jest zarządzanie sprzętem komputerowym. Zadaniem systemów operacyjnych jest tworzenie środowiska, które pozwala użytkownikowi komputera na uruchamianie i kontrolę poszczególnych działań, które on wykonuje.

Chcąc opisać zadania jakie pełnią systemy operacyjne bardziej szczegółowo możemy powiedzieć, że są one odpowiedzialne za rozdysponowywania czasu procesora oraz przydzielanie pamięci operacyjnej na poszczególne zadania jakie ma wykonać komputer. Ponadto systemy operacyjne koordynują wykonywanie poszczególnych działań, a także umożliwiają użytkownikowi zarządzanie plikami znajdującymi się na komputerze.

Producenci większości systemów operacyjnych tworzą dla nich odpowiednie środowisko graficzne, które umożliwia bardzo łatwą obsługę systemu przez użytkownika. Od wielu lat dominującym producentem, niemalże monopolistą, jeżeli chodzi o produkcję i sprzedaż systemów operacyjnych jest firma Microsoft.

Jej oprogramowanie nazywane Windows używane jest przez największą liczbę osób. Obecnie firma Microsoft pracuje nad nowym systemem operacyjnym, który będzie nosił nazwę Windows 8.

Windows do pobrania nie jest możliwy, można go zakupić jedynie w autoryzowanych sklepach oraz zamówić przez Internet. Mimo, że cena systemów operacyjnych firmy Microsoft nie jest niska, alternatywne programy operacyjne innych firm są używane niezwykle sporadycznie, czego przyczyną w większości przypadków jest zapewne powszechna znajomość systemu Windows.


Podziel się tym wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites Więcej

Zostaw odpowiedź